The Saratoga Sun -

2013 Sierra Madre Winter Carnival winners list

 


Treasure Hunt

First place – Bill and Maureen Zeiger and Rick Allen

Second place – Maggie Kelley, Alyson Sneddon, Randy Lambert, Heather Sneddon, and Dana Ehnle

Third place – Sandy, Rick, Mary and Joy Martin and Vicki Loftice

Kids Sledding

Pre-school - Kindergarten

First place – Kasson Soderburg 13.4 seconds

Second place – Beck Geisick 14.5 seconds

Third place – Ashten Hubbs 16.1 seconds

First – Second Grade

First place - Conner Buford 13.4 seconds

Second place - Trenten Hubbs 15.6 seconds

Third place - ace Geisick 25.1 seconds

Third – Fourth Grade

First place - Kaden Buford 13.5 seconds

Second place - Zachery McArthur 14.5 seconds

Third place - Caleb Lee 14.7 seconds

Fifth – Sixth grade

First place - Sam Schneider 13.11 seconds

Second place - Kenny Raymond 13.17 seconds

Third place - Ethan McArthur 17.44 seconds

Open Class

First Place - Judy Raymond 11.9 seconds

Second place - Max Schneider 12.4 seconds

Third place - John Geisick 13.2 seconds

Build your own sled

Fastest - Max and Sam Schneider with the entry of downhill danger (tank)

Judges choice - Max and Sam Schneider with the entry of downhill danger (tank)

Other entries

Hanna Lee with entry of dog house

Caleb Lee with entry of airplane

Saucer Bowling

First – Second Grade

First Place - Hanna Lee scored total 9

Second Place - Trenten Hubbs scored total 5

Third – Fourth grade

First place - Caleb Lee scored total 6

Fifth – Sixth grade

First place - Kenny Raymond scored total 4

Open Class

First place - Heather Johnson scored total 10

Second place - Charles Watts scored a total of 8 then broke the tie with 4

Third place - Jim Lee scored total 8 then broke the tie with 2

Snow sculpture

First place - Team Snow Hogs: Howard, Jane and Marshal Hill

Second place - Eric and Elizabeth Russell

Third place - Cole McKinney team

People’s choice – Kaitlyn and Ben Hazen

6th St. Sprint

(two runs are added together)

10-12 years old

First place - Kemsley Gallegos - 84 mph broke tie with 53 mph

Second place - Kaden Buford 84 mph broke tie with 45 mph

Third place - Taylor Jackson 35 mph

13-16 years old

First place - Marshal Hill 111 mph

Second Place - Aurora Gallegos 89 mph

17-54 years olds

First place - Brandon Jackson 114 mph

Second place - Howard Hill 113 mph

Third place - Mike Buford 109 mph

55 years +

First place - Lloyd Buford 118 mph

Second place - Gary Stull 106 mph

Third place – Todd Pulham 103 mph

Turkey Curling

First place – Snow Hogs: Howard and Marshal Hill score of 5

Second place – Martin Maniacs: Sandy, Mary, Rick and Joy Martin score of 2

Snow Golf

First place – Max Schneider 8’ 9”

Second place - Kemsley Gallegos 10’2”

Third place - Hazer Hinkle 11’2”

Green Chili

First place - Samara Rigsby

Second place – Dan Christensen

Third place – Ted Gallegos

Peoples choice – Ted Gallegos

Red Chili

First place - Cheryl Munroe

Second place - Donna Wells

Third place – Jane Hill

Peoples Choice – Cheryl Munroe

Sweet Bread

First place - Ella Geisick

Second place - Cheryl Munroe

Third place - Dawn Bailey

Peoples choice – Ella Geisick

Quick Bread

First place - Dawn Bailey

Second place – Betsy Christensen

Third place – Aimee Martin

Peoples choice – Jane Hill

Yeast Bread

First place – Annie Lamoureux

Second place – Jane Hill

Third place – Ella Geisick

Peoples choice – Jane Hill

 

Reader Comments
(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2018